Är din önskan att bli elitidrottare? Då får du den bästa starten hos oss! På Mora gymnasium skapar vi möjligheter för dig dom vill idrotta och samtidigt satsa på en bra gymnasieutbildning. Skolan har genom åren utbildat många ambitiösa och duktiga elitidrottare som gått hela vägen till OS-guld. Som idrottskommun erbjuder Mora en traditionsrik idrottsmiljö med en stark idrottskultur där du kommer att hitta många likasinnade.
Vilka program kan man kombinera med idrott? Vad gäller för inackorderingstillägg? Skolans idrottshistoria, träningsfilosofi och mycket annat kan du läsa mer om här!
Under issäsong ett teoripass samt tre ispass. Tre till fyra ispass med laget. HG passen är individuellt anpassade, det kan vara exempelvis fw-, back-, målskytte- eller skotträning.
Under issäsong två till tre fyspass per vecka. Ishockeyförbundets tester sker två gånger per läsår.
Smidjegrav Arena ishall, Prästholmens gym, Prästholmens idrottscenter samt Hemus.
Våra juniorlag spelar i Riksserien: J-18 Region Väst, J-20 Nationell Norra samt A-laget i Hockeyallsvenskan.
Elever som flyttar hit bor på området Sport Campus, ett nybyggt område i perfekt läge till skolan, med studentlägenheter. Här bor man 2-3 elever i varje lägenhet. Hyresvärd för dessa lägenheter är Mora Strand. Läs mer om boendet här!
Mora IK
Det finns 14 platser per läsår.
Ansökningstid: 13 september – 1 december.
Ansökan görs här via Hockey akademin. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Information om ansökan till NIU hittar du på
Svenska ishockeyförbundet. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Vi kommer att bjuda in till en try-out camp i augusti samt löpande try-outer under hösten. Till try-outerna sker ett urval, då vi inte har möjlighet att erbjuda alla try-out. Orsaken till detta är att ni är många som söker till Mora IK:s Hockeygymnasium.
När du fyllt i länken för intresseanmälan kommer du att finnas med på vår lista över spelare som vi tittar närmare på och vi kommer att återkoppla om möjligheten till try-out blir aktuell för just dig.
För att effektivisera processen och kunna återkoppla på ett bättre sätt till er gällande vårt hockeygymnasium så är det viktigt att ni använder länken för att visa ert intresse.
Länk intresseanmälan Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Vid övriga frågor eller funderingar kan ni maila: Hg-intag@moraik.se
Boendefrågor: malte.steen@mora.se
Biträdande rektor: rickard.astrom@mora.se
Ansökan görs i samband med programvalet via Elevantagningen. Kom ihåg att kryssa i rutan för LIU!
Fyll i formuläret här nedan så att vi får en sammanställning av din idrottsbakgrund.
Vårt mål är att besvara alla ansökningar senast 20 december ifrån Mora. Senaste datum för att få ett svar ifrån oss är 25 januari. Efter besked ifrån oss så önskar vi svar inom 2 veckor om du tackar ja till platsen.
Efter urvalet går vi igenom våra ansökningar, pratar med referenser och försöker se er elever antingen live eller på svenskhockeytv.