KAIS Mora i JSM-slutspel

Våra tjejer på innebandygymnasiet gjorde en grym insats för KAIS Mora under JSM-slutspelet!

Glada tjejer från innebandygymnasiet som med KAIS Mora deltog i JSM-slutspelet 2024

Foto: Per Wiklund

Vi är väldigt stolta över våra tjejer på innebandygymnasiet som med KAIS Mora deltog i JSM-slutspelet i Uppsala 19 - 21 april. Tjejerna gjorde en grym insats och var obesegrade hela helgen efter full tid. Tyvärr föll laget på straffar i såväl semifinal som match om tredje.

Flertalet av dem har möjlighet att få uppleva detta även nästa säsong då 80% av spelartruppen går i åk 1 & 2 vilket ger bra förutsättningar. Nu är säsongen över och när återhämtningsperioden är över om några veckor så laddas det om.

Lagbild av juniortjejerna i KAIS Mora

Foto: Privat

Senast uppdaterad: 2 maj 2024