Hockey i kombination med gymnasiestudier för damer!

Öppnar till läsåret 24-25 på Mora idrottsgymnasium.

Damhockey

Till läsåret 24/25 kan ungdomar som söker till åk1 på gymnasiet söka en plats till den nya lokala idrottsutbildningen (LIU) för hockey-dam. LIU erbjuds vid 9 olika gymnasieprogram som kan kombineras med idrotter till läsåret 24/25. Kontakta oss för mer information om du är en aktiv hockeyspelare som inte bor i Mora, Orsa eller Älvdalen. Du erbjuds två ispass per vecka med instruktör samt en traditionell idrottslektion. Verksamheten kommer att bedrivas i samverkan med Mora IK i Kringdata ishall på Prästholmen, Mora. Vi ser givetvis att både målvakter som utespelare söker till oss för att fortsätta utvecklas i sitt spel liksom till ett framtida yrke. Sök redan idag!

Mer information finns se hemsidan eller kontakta Idrottschef Rickard Åström, rickard.astrom@mora.se / 0250-26887

 

Senast uppdaterad: 4 januari 2024