• Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / Vård- och omsorgsprogrammet kommer från läsåret 24/25 att kunna läsas som Friskvård/idrottselev.  

Vård- och omsorgsprogrammet kommer från läsåret 24/25 att kunna läsas som Friskvård/idrottselev.  

Kombinera idrott och Vård- och omsorgsprogrammet!

Vård och omsorgsprogrammet

Beslutet är taget utifrån att det finns en efterfrågan från elever att kombinera idrott och Vård- och omsorgsprogrammet. Förhoppningen är att öka elevantalet på programmet och erbjuda en attraktiv utbildning.

Kombinationen Vård- och omsorg tillsammans med Friskvård/PT ses som en extra intressant kombination då eleverna som tar examen får dubbla utbildningar med sig i form av undersköterska och personlig tränare. Två yrken som har mycket gemensamt.

 

PT
Senast uppdaterad: 11 december 2023