Samhälle i beredskap

Tack alla elever, all personal och lärare som bidrog till en spännande dag igår, 24 oktober, då temadagen "Samhälle i beredskap" genomfördes.

Joakim Paasikivi i samtal med elever

Vi fick goda lovord från Joakim Paasikivi som verkade trivas hos oss, han var aktiv hela dagen och då han inte föreläste tog han del av andra aktiviteter, deltog i intervjuer och inte minst umgicks med våra elever, besvarade tålmodigt alla frågor och ställde upp på sefies. Även våra andra deltagande verkade tycka att dagen gick bra och att det fanns stort intresse för deras verksamhet och information. Vet särskilt att många elever såg verklig nytta av hemvärnets prova-på- stationer. Inte minst får vi tacka matsalen som alltid lyckades få oss mätta trots schemabrytande kaos.

Senast uppdaterad: 26 oktober 2023