Besöksdag på Mora Skidgymnasium 7 oktober

Vi inbjuder dig som går i åk 9 och är intresserad, av att söka Mora skidgymnasium, till en tränings- och informationsdag.

Bild

Bildtext (Ändras i inställningar och glöm inte alt-text)

Syftet med dagen är att informera om vår verksamhet, dvs hur du på bästa sätt kan kombinera din fortsatta satsning på längdskidor, skidorientering och skidskytte med gymnasiestudier. Under dagen kommer du att få träna i vår terräng, få information om kombinationen skolan och idrott, träffa tränarna samtidigt som du får träffa gamla/nya kompisar. Du får även veta hur ansökan går till och hur vi gör vår antagningsprocess. Vi inbjuder även dig att ta med dina föräldrar för att ta del av information om Mora skidgymnasium.

Anmälan:
Senast måndag 26 september på länken Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
Kommer du inte åt länken eller har frågor kontakta: E-post: sara.nordahl@mora.se

Program och mer info finner du här! , 483.1 kB.

Senast uppdaterad: 23 augusti 2022