Studieresa till Rom

Hotell- och turismprogrammets elever gjorde sina redovisningar i Rom.

Elever från Hotell- och turismprogrammet i Rom

Den 9-14 maj gjorde Hotell- och turismprogrammets elever en studieresa till Rom. Efter månader av planering och förberedelser med bokningar av flyg, boende, biljetter till sevärdheter med mera var det äntligen dags för äventyret. Ett gediget program med smakbitar av det antika Rom så som Forum Romanum, Colosseum, Kapitolium och Pantheon kompletterades med det pulserande stadslivet på Piazza Navona och Campo di Fiori. Här guidade eleverna och redogjorde för platsernas, byggnadernas och turismens historia samt nutida betydelse.

Vi bodde på ett enkelt vandrarhem men besökte också ett av de klassiska lyxhotellen, Grand Hotel St Regis för att täcka in bredden inom hotellnäringen. Det italienska köket visade sin bästa sida i den pittoreska stadsdelen Trastevere och Vatikanen med St Peterskyrkan. Galleria Borghese bjöd på vacker konst.

Sista dagen var det dags att bekanta sig med bad och strandliv i kuststaden Anzio.

En intensiv, lärorik och omväxlande vecka är genomförd med duktiga och intresserade elever!

Medföljande lärare: Monica Widell och Per Svälas.

Senast uppdaterad: 24 maj 2022