Välkommen till nya moragymnasium.se!

Idag lanseras en ny webbplats för moragymnasium.se. Den nya webbplatsen har ett renare utseende, laddar snabbare och är mer anpassat för mobila enheter än den gamla webbplatsen.

Startsida för nya moragymnasium.se

Måndagen den 19 april lanserades webbplatsen som du just nu besöker, moragymnasium.se. Den nya webbplatsen är mobilanpassad, har en ny design, samt nya funktioner och ett helt uppdaterat innehåll. Ett fokusområde för den nya webbplatsen har varit användarvänlighet och tillgänglighet för alla.

Den nya webbplatsen har tagits fram av Mora gymnasium tillsammans med Mora kommuns kommunikationsenhet och webbyrån Soleil. Webbplatsen är likt morakommun.se, orsa.se och alvdalen.se byggt i innehållshanteringssystemet Sitevision.

Det mesta av innehållet ska vara på plats, men du kan eventuellt stöta på något enstaka ställe där arbete fortfarande pågår. Det kommer också att ta en stund innan sökmotorer som Google hittar var alla sidor finns på den nya webbplatsen.

Frågor? Synpunkter?
Saknar du något? Är något svårt att hitta eller svårt att förstå?
Skicka ett e-postmeddelande till gymnasieforvaltningen@mora.se

Senast uppdaterad: 21 april 2021